Kas ir sajūtu teātris?
Sajūtu teātris līdz šim ir pavisam jauna pieredze Latvijas teātra apmeklētājiem. Esam raduši teātri baudīt "tradicionāli", tomēr sajūtu teātris ļauj iepazīt pasauli un gūt neparastu pieredzi caur pārējām, ne mazāk svarīgajām maņām - dzirdi, tausti, garšu, smaržu un arī kustību. Redze (piektā maņa) tiktu noņemta ar apsējiem uz acīm. Tādā veidā paspilgtinot pārējās maņas. Latvijā šāda veida izrādes ir jaunums, tomēr Lietuvā šādas performances ir radītas jau vairākkārt.
Kāpēc nepieciešama meistarklase?
Režisore Liena Šmukste ir iecerējusi radīt jaunu izrādi “Sajūti grāmatu!” un pirmo reizi pieteikt sajūtu teātra žanru Latvijā. Sajūtu izrādes pamatā ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas ekspozīcijas „Grāmata Latvijā” ideja un tēma - grāmata. Grāmata kā matērija, kā saturs, kā faktūra, kā stāsts, kā sajūta. Izrādes radošā komanda - režisore Liena Šmukste, aktieri - Andis Strods, Jana Ļisova, Emīls Krūmiņš, Ieva džindža, Maija Arvēna, scenogrāfe - Evita Bēta izspēlēs stāstu par „grāmatu” caur sajūtām. Izrādes dalībnieki divu mēnešu laikā pētot maņas, strādājot ar objektiem, rekvizītiem pētīs dažādas maņu sintēzes, veidos sajūtu ceļojumu grāmatu pasaulē. Radošā kolektīva pamatuzdevums ir uzburt spilgtu maņu un iztēles pasauli gan aktīvajiem dalībniekiem (kuriem ir aizsietas acis) gan skatītājiem, kuri procesu un stāstu vēro no malas. Skatītājs aptuveni stundu garā izrādē piedzīvos un izdzīvos dažādas sajūtu gammas sākot no nedrošības, bailēm, patiku un beidzot ar prieku. Lai šī izrāde varētu notikt, ir nepieciešams sagatavošanās process un viens no tā posmiem ir Karolīnas Žernytes meistarklase.
Par Karolīnu Žernyti
Karolīna Žernyte ir viena no šī žanra meistarēm, kura labprāt iepazīstinātu ar savu pieredzi un izglītotu mūsu aktierus un režisorus. Jaunās paaudzes režisore, kura absolvējusi Lietuvas mūzikas un teātra akadēmiju ir arī Sajūtu teātra (Theatre of Senses) izveidotāja Lietuvā, kurš darbojas jau no 2015. gada. Viņa rada jauna veida komunikāciju ar auditoriju, izmantojot empātiju un nepieradinātību. Liela loma ir projektu sociālajai nozīmei, kā viņa pati saka: “Lielākais gandarījums ir palīdzēt citiem un sniegt iespēju sajust mirkli un tā būtību.”
Karolīnas radošie darbi ir guvuši vairākas atzinības - Zelta Maska Krievijā (Gold Mask 2014), Zelta krusts Lietuvā (Golden Corss 2015), un apbalvojumus - Borisas Dauguvietis balvu par inovatīvāko teātra darbu, kā arī Dalia Tamulevičiūtės balvu par labāko performanci, balstoties uz lietuviešu dramaturģiju – Akmens, Ūdens, Dzelonis (Stone Water Sting 2015).
Šobrīd aktrise un režisore pasniedz improvizācijas mākslu Vytautas Magnusa universitātē un vada meistarklases gan Lietuvā, gan Krievijā, gan citur Eiropā.