Jette Užāne ir tautā mīlēta cimdu adītāja, kas adīja cimdus kā mazus gobelēnus - mākslas darbus, kuros ieadīja stāstus, gleznas un mūsu tautas likteni. Lai arī Tautas daiļamata meistares nosaukumu viņa bija ieguvusi tālajos sešdesmitajos gados, kā māksliniece viņa sevi pieteica 1980. gadā, kad pirmo reizi uzdrošinājās draugiem parādīt savu pirmo cimdu ciklu Gadalaiki. Tā bija uzdrošināšanās, jo pirmo reizi cimdi tika adīti nevis novalkāšanai, bet skatīšanai.
Ieguvusi atzinību no tēlnieka Laimoņa Blumberga un mākslas zinātnieka Māra Branča, viņa noticēja savam ceļam un savai varēšanai, un tā tapa viens pēc otra cimdu cikli – Koki, Puķes, Zīmes, Varavīksne, Dzīves ceļš – stāsti par to, kādu pasauli var redzēt, kad tajā skatās abām acīm un jūtīgu sirdi, kādas krāsas ir rīta, pusdienas un novakares stundām, kā mainās koki, mijoties gadalaikiem. Savos cimdos viņa stāstīja par savas tautas zemapziņā mītošo spēku, ilgām, ētisko kodu un kopīgo vēsturisko atmiņu. Viņa ieadīja literāros tēlus Lāčplēsi, Spīdolu, Laimdotu, Kangaru, Edgaru, Kristīni un Baibiņu, viņa izadīja Latvijas lauku traģiku savā lugā Vecās mājas logi.
Jette visu mūžu pavadījusi Dzērbenes ciema "Lejniekos", jo pēc bērnībā pārciestās kaulu tuberkulozes nevarēja staigāt. Ar savu dzīves filozofiju un cimdu adīšanas prasmi ieinteresēdama daudzus Latvijā un pasaulē mītošos kultūras cilvēkus. Pie viņas bieži viesi ir bijuši tādi Latvijā ievērojami cilvēki kā mākslinieks Laimonis Blumbergs, fotomākslinieks Gunārs Janaitis, rakstniece un politiķe Anna Žīgure, somu žurnālists Jukka Rislaki, rakstnieks Zigmunds Skujiņš, rakstnieks un sabiedrisks darbinieks Dainis Īvāns, māksliniece Rita Valnere, mākslinieks Kurts Fridrihsons, dzejniece Ludmilla Azarova, japāņu vēstniecības darbiniece Ajumi Kurosava un daudzi citi. Savulaik pie Jettes, viņas mājās ir vesti un ciemojušies ministri un Guntis Ulmanis 1995.gadā ir pasniedzis Trīszvaigžņu ordeni.Jette ir bijusi VKKF mūža stipendiāte.
Šobrīd ir pienācis laiks atdot parādu un ierakstīt Jetti Užāni Latvijas kultūras kanonā.
Šis projekts ir saņēmis gan VKKF, gan Latviešu fonda atbalstu un uzticību tā īstenotājiem - Jettes Užānes gara mantiniecei Elīnai Apsītei, foto māksliniekam, Jettes dzīves mirkļu iemūžinātājam Gunāram Janaitim un grāmatu apgādam "Laika Grāmata".
Daudzinot Jettes cilvēcisko un māksliniecisko devumu Latviešu kultūrā, ir dibināta biedrība "Cimdu ceļš". Biedrības vadītāja ir Elīna Apsīte,ap kuru ir sapulcējies radošu, tautas tradīcijas mīlošu ļaužu loks. Biedrība organizē Jettes Užānes cimdu izstādes un sarunu vakarus, kā arī, sadarbībā ar kustību teātra kompāniju "Stars Well", ir radījusi brīnišķīgu kustību izrādi - dokumentālu eseju "Kā man gribas iet". Izrādes libretam par pamatu izmantotas Jettes Užānes dienasgrāmatas piezīmes.
Jette piepildīja savu dzīves uzdevumu allaž tiecoties pēc garīgas izaugsmes. Tieši šis garīgi bagāta, laimīga cilvēka tapšanas ceļš ir izsekojams Jettes dienasgrāmatās, kuras viņa ir rakstījusi no 17 gadu vecuma, tālajā 1941.gadā.
Ideja izdot grāmatā tautas daiļamatmeistares Jettes Užānes dienasgrāmatas radās tai brīdī, kad grāmatas sastādītāja un autore Elīna Apsīte tās nejauši atrada pēc J. Užānes aiziešanas. Šī ideja nostiprinājās pēc tam, kad LR 1 programmā 2016.gada nogalē bija izskanējuši 22 Jettes dienasgrāmatu radiolasījumi un cilvēki no malu malām rakstīja, un interesējās - kur to var pats izlasīt! Jettes Užānes domas, pasaules redzējums ļauj paskatīties arī uz savu dzīvi citām acīm.
Šobrīd ir sagatavots grāmatas tekstuālais materiāls, ir piesaistīta savas nozares atzīta profesionāle, grāmatas redaktore Ieva Janaite, grāmatas māksliniece Daiga Brinkmane, izdevējs Izdevniecība "Laika Grāmata".
Nepieciešamie līdzekļi vajadzīgi grāmatas iespieddarbam, tās fiziskai nonākšanai līdz lasītājam.
Pēc kampaņas beigām sazināsimies ar Jums personīgi, lai noskaidrotu pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt grāmatu. Grāmatas saņemšana ārvalstīs iespējama, papildus sedzot sūtījuma izmaksas.